środa, 25 lutego 2015

Kolaborantka- Margaret Leroy

Tytuł: Kolaborantka

Autor: Margaret Leroy

Ilość stron: 400"Chodzi o to, że czasem ktoś odchodzi. A ty zdajesz sobie sprawę, jak bardzo będzie ci kogoś tego brakowało, że nie będziesz do końca wiedziała, jak sobie dalej radzić, gdy go nie będzie... "Vivienne jest matką dwóch córek, której mąż wyjechał na wojnę i która zajmuje się dodatkowo schorowaną teściową. Gunther jest niemieckim kapitanem wojskowym, który wraz z innym żołnierzami zajmują rezydencję, sąsiadującą z domem Vivienne. Ale czy wszystko jest takie proste? Czy Vivienne jest w stanie po prostu nienawidzić? Czy Gunther jest po prostu jednym z "tych złych" Niemców?Aby się dowiedzieć, przeczytajcie "Kolaborantkę" Margaret Leroy. Na początku powieści dzieje się mało, ale z kolejnymi przewracanymi stronami robi się coraz ciekawiej, niebezpieczniej i tajemniczo. Autorka delikatnie i z wyczuciem opisuje powoli rodzącą się miłość ludzi, którzy w ogóle nie powinni ze sobą być. Oprócz wątku miłosnego mamy też wątek pomocy ludziom z obozu pracy. Bohaterowie są bardzo dobrze skonstruowani. Mają zarówno wady, jak i zalety. Margaret Leroy stworzyła piękną powieść o zakazanym uczuciu na tle II wojny światowej. Musicie też wiedzieć, że praktycznie nigdy nie płaczę z powodu fikcyjnych postaci, czy wydarzeń, ale końcówka "Kolaborantki" to był dla mnie prawdziwy wyciskacz łez.


Moja ocena: 9/10


Po wrzuceniu recenzji "Czerwonej królowej" i dołączeniu do niej piosenki ją promującą, pomyślałam, że do recenzji będę dodawać utwory muzyczne, które w jakiś sposób pasują do recenzowanych książek.
Do "Kolaborantki" według mnie pasuje "Careless Whisper" Georga Michaela. Może nie pod względem tekstu, ale melodii, która jest w jakiś sposób smutna i poruszająca, zupełnie jak powieść Margaret Leroy.
Tutaj "Careless whisper" w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra:Co sądzicie o "Kolaborantce"? Czy może dopiero zamierzacie ją przeczytać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz